Digtoplæsning: PalePoets.com fejrer 1 års fødselsdag!
Sidste år ved denne tid kom digtersitet PalePoets.com til verden. Vi fejrer fødselsdag med oplæsning ved en række af de digtere, der har udgivet på sitet. Kom forbi til en inspirerende aften, hvor digterkunstens mange stemmer hyldes.
Det foregår på Møstings Hus på Frederiksberg, den 1. november og starter klokken 19 og fremefter.
PalePoets startede som digterkanal på Twitter (@palepoets), hvor danske digtere tweeter hele og færdig-redigerede digtsamlinger ud til en stadig større gruppe af followers. D. 11.11.2011 lancerede vi PalePoets.com på publikums forespørgsel. Her kan du downloade digtsamlingerne i original layout. Vi udgiver enkelte digte, noveller, litterære essays og anmeldelser og giver tips til, hvordan du bliver en bedre skribent.
På fødselsdagen præsenterer vi et uddrag af de bedste ting, der ligger på sitet. Kom forbi og bliv inspireret. Er du digter, så kom og lær din kommende platform for udgivelse bedre at kende.
læs mere her

Hej PalePoets.
Hvorledes kan man som digter komme til arrangement og læse op af sine digte? Hvad kan der gøres ? Hvad skal der til? Mvh fra k s-k salsa